Son yıllarda pek çok çiftin tercihi olan bebek sahibi olma yöntemlerinden biri tüp bebek yöntemidir Çoğumuzun aklında ki soru olan “Tüp bebek nasıl yapılır?” sorusunun cevabı aslında hiçte sor değil. Tüp bebek tedavisi ilerleyen sağlık teknolojileri ile hem sağlıklı hem de akılcı bir yöntemdir.

  

Tup-bebek-nasil-yapilir
Tedavinin içeriğinde normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin sperm ve yumurtalarının bir araya getirilmesi temel alınmaktadır. Anne ve baba adayları öncelikle belirli bazı klinik testlerden geçirilirler. Bu testlerin durumu göz önünde bulundurularak yumurta ve spermin uygun olduğu bir tarihte alınıp bir araya getirilir. Bir araya alınan sperm ve yumurtanın döllenmesi beklenir.

Döllenen yumurta(embriyo) alınarak uygun koşullarda anne rahmine yerleştirilir. Yumurtanın gelişmesi ve tutunması için gerekli enjeksiyonlar yapılır. Bu işlemi takip eden 8 ile 10 gün sonrasında embriyonun boyutu ve gelişip gelişmediği değerlendirilir. Eğer birbirine uyum sağlamışlarsa “Tüp bebek nasıl yapılır?” sorusunun cevabı yanıtlanmış olur.

Eğer tam olarak embriyoda gelişim oluşmamışsa yine erkekten kaliteli sperm seçilerek aynı işlem birkaç sefer daha tekrarlanır. İşlemin uygulanması sırasında son derece titiz çalışma şartları ve titiz bir gözlem gerekmektedir. Ayrıca gebeliğin oluşumunu sağlayabilmek için annenin de kendisine oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Hareketlerini kısıtlamalı mümkün olduğunca uzanarak yatma pozisyonunda bulunmalıdır. Bu sayede yumurtalar sarsılmadan döllenme oluşumu elde edilmektedir.

“Tüp bebek nasıl yapılır?” sorusunun yanıtını bulmak isteyen bebek sahibi olmak isteyen anne ve babalar için tavsiye edebileceğimiz en etkili yöntemlerden biri tüp bebek tedavisidir. Sağlıklı yeni nesiller yetiştirmek herkesin olduğu gibi sizinde en doğal hakkınızdır. Tıbbın imkânlarını kullanarak bu yöntemi uygulamalısınız.